Народні обряди


Українські народні обряди пов’язані з рослинами-символами

  Обрядові дії, пов'язані з рослинністю, відігравали важливу роль в календарних святах. Ці обряди мали забезпечити людині здоров'я, зміцнити добробут сім'ї, посилити плодючість землі й худоби, вберегти господарство від нечистої сили. Особливе місце займали рослини-символи у сімейних обрядах. Жодне весілля на Україні не обходилося без барвінку і калини, якими прикрашали коровай та вінок молодої.
  Рослинні мотиви та образи широко представлені і в українському фольклорі. Майже усіх жанрах усної словесності рослинна символіка є одним із важливих виражальних засобів.

БАРВІНОК — вічнозелена трав'яниста рослина, листя якої зберігає зелений колір навіть під снігом. Живучість і витривалість Барвінку, краса його цвіту оспівані в багатьох народних піснях. В українському фольклорі це символ молодості, кохання та шлюбу.



ВАСИЛЬКИ в засушеному вигляді мають сильний стійкий запах,завдяки чому ця рослинадістала широке ритуальне застосування. Квіти Васильки клали за ікони в день Чесного Хреста, ними прикрашали хрести у церквах.В народній поезії Васильки є символом святості, чистоти, приязності.


ВЕРБА, опоетизована народом разом із калиною і тополею, не випадково заслужила на таку шану. Виростаючи біля річок, ставків, природних джерел,вона є ніби позначкою води на землі.



Вони згадуються і в купальських піснях:

Та вроди, Боже, троє зіллячок:

Перше зіллячко барвіночок,
Друге зіллячко любисточок,
Третє зіллячко васильочок.
Барвіночок — для дівочок,
Любисточок — для любощів,
Васильочок — для запаху.












Комментариев нет:

Отправить комментарий